Podsumowanie COIN: Porównanie pierwszego dnia Coinbase z innymi głównymi notowaniami publicznymi

Od zmienności cen do stania się najcenniejszą giełdą w USA, oto jak dobrze Coinbase pierwszy dzień handluje z innymi firmami.

Amerykański gigant giełdowy Coinbase wszedł na giełdę w środę z bezpośrednim notowaniem na Nasdaq

Wyniki firmy pierwszego dnia zostały ogólnie uznane za pozytywne, a Bitcoin Future stał się najcenniejszą giełdą w Stanach Zjednoczonych, wyprzedzając starszych graczy, takich jak Chicago Mercantile Exchange.

Pierwszy dzień handlu Coinbase był postrzegany przez komentatorów rynkowych jako przełomowy moment dla przestrzeni kryptowalut, ale jak wygląda jego wydajność w porównaniu z wynikami innych dużych firm, które weszły na giełdę w ostatniej dekadzie?

Akcje Coinbase, notowane pod oznaczeniem „COIN”, otworzyły się po cenie 381 USD, która zgodnie z oczekiwaniami była znacznie wyższa niż cena referencyjna 250 USD sprzed notowania.

Cena COIN osiągnęła poziom 429,54 USD, po czym spadła do 310,44 USD podczas skalistego i zmiennego pierwszego dnia. Akcje Coinbase zamknęły się pierwszego dnia notowań na poziomie 328,28 USD.

Pod względem wyceny, Coinbase ma obecnie 85,8 miliardów dolarów rozwodnionej kapitalizacji rynkowej. Ta liczba stawia firmę o ponad 10 miliardów dolarów przed CME – drugą najbardziej wartościową giełdą w Ameryce.

Notowanie Coinbase na giełdzie Nasdaq było prawdopodobnie główną wygraną giełdy, podobnie jak Facebook prawie dziesięć lat temu

W maju 2012 gigant mediów społecznościowych wszedł na giełdę poprzez pierwszą ofertę publiczną na Nasdaq. Podobnie jak w przypadku Coinbase, w pierwszym dniu handlowym Facebooka notowano zmienne ceny akcji, gdy notowania zbiegły się w czasie ze spadkiem na amerykańskiej giełdzie.

18% wzrost kursu akcji Facebooka, będący następstwem początkowego entuzjazmu, szybko ustąpił miejsca ogromnemu spadkowi. Na zamknięciu pierwszego dnia FB był notowany tylko o 0,23 USD powyżej ceny IPO.

Podczas gdy Facebookowi się nie udało, Airbnb, kolejna duża notowana na Nasdaq, wystartowała w pierwszy dzień handlowy w grudniu 2020 r. Wakacyjny gigant wynajmu odnotował wzrost ceny akcji o ponad 110% w dniu zamknięcia.